Coraz więcej ludzi w Polsce decyduje się na studnie głębinową, szczególnie ze względu na niższe rachunki za wodę. Stale rosnące ceny wody pitnej spowodowały, że ludzie, którzy mają zasilanie z miejskiego lub gminnego wodociągu, decydują się na studnie głębinową i rezygnują z wodociągu.

Własne ujęcie wodyZaletą studni głębinowej jest lepsza jakość wody, gdyż nie jest ona chlorowana. Możemy z niej korzystać do podlewania jak i do picia.

Na dom jednorodzinny z rodziną czteroosobową koszt wydobycia wody nie powinien przekroczyć na miesiąc dziesięć złotych: myjąc samochody , podlewając działkę i w pełni korzystając z niej w domu .

Do ceny wydobycia wody ze studni głębinowej należy doliczyć dodatkowy koszt odprowadzenia ścieków do kanalizacji, ale tylko za zużycie w budynku.

Do podlewania i mycia samochodów woda płynie przed licznikiem kanalizacyjnym. Jeśli mamy własną oczyszczalnie lub szambo to płacimy tylko za wydobycie.

Uzdatnianie wody

Studnie wiercone w Małopolsce w osiemdziesięciu procentach nie wymagają uzdatnienia. Znajduje się w nich woda zdatna do picia bez konieczności stosowania jakichkolwiek filtrów.

Pozostałe dwadzieścia procent można uzdatnić stosując filtry lub stacje uzdatniania wody. Woda ze studni głębinowej uzdatniona lub bezpośrednio wydobyta może być używana do picia bez przegotowania oraz można się w niej myć i kąpać nie narażając skóry na chlor.

Podczas kąpieli ciało ludzkie dodatkowo wchłania nawet do 0,5l, wody dlatego woda ze studni jest zdecydowanie zdrowsza w porównaniu z wodą miejską chlorowaną.